Müzik ruhu besler, peki ya beyni?

  • Yazar: Gökçe Özer

“Müzik, söylenmeyen ve hakkında sessiz kalması imkansız olan şeyleri ifade eder.”

Victor Hugo

“Müziği bir daha asla aynı şekilde dinlemeyeceksiniz.” mottosuyla yayınlanan “Müzik Etkisindeki Beyin” kitabının yazarı, Daniel J. Levitin, sanırım kitabı okuyanlar arasında amacına ulaşmıştır. Ancak bu kitabın hazırlanmasıyla ilgili olarak da, en büyük endişesinin “Ya müziği artık ondan keyif alamayacak kadar iyi bilirsem?” olduğunu belirtmiş, böylece müziğin anlamı ile müzikten alınan keyif üzerine yapılan araştırmaları paylaşıp, incelemesini müziğin bilimsel yönü ile sınırlı tutmuştur.

Kendi hayatında müziği eksik etmeyen ve müziğe tutkuyla bağlı olan Levitin kitabında, müziğin neden vazgeçilemez bir şey olduğunu, nereden geldiğini, ne olduğunu ve beynimiz ile nesnel dünyanın iletişiminde nasıl bir rolü olduğunu incelemiş.

Bu yazımda sizlerle, bu değerli çalışmadan bazı önemli başlıkları kısaca paylaşacağım. Daha detaylı bir okuma için kitabın kendisini kesinlikle tavsiye ederim. İlgilenenler için künye yazı sonunda verilecektir.

Müzik, aynı resim gibi insanın yaratıcı tarafını ortaya çıkarıp, iç sesini çeşitli sembollerle dışarıya duyurmak istemesidir.

Toronto Üniversitesi’nde müzik bilişselliği üzerine çalışan ve aynı zamanda besteci de olan William Forde Thompson, sanatçıların ve bilim insanlarının çalışmalarının benzer gelişme süreçlerinden geçtiği söylüyor ve “Sanatçıların stüdyoları ile bilim insanlarının laboratuvarları da benzerlikler taşır.” diye ekliyor. Çalışmalarının sonuçlarının yoruma açık olması da hem bilim insanlarının hem de sanatçıların başka bir ortak noktası. Sanat veya bilim ile aktarılmak istenen, devamlı devinimli bir yaşamda insanlara dokunabilecek evrensel hakikattir ve bu hakikatin yine hem bilim hem de sanat tarafından her an değişebileceği de kabul edilmiştir.

Müzik, insanın olduğu her yer ve her daim olmuştur. İnsan aktivitelerini tamamlayıcı bir unsur olarak da konumlanmış ve var olan veya var olmuş hiçbir kültür müziksiz olmamıştır. İnsanlar bir araya hangi sebepten gelirlerse gelsinler, mutlaka müzik kendilerine eşlik etmiştir. Bu durum, ister düğün ister cenaze, isterseniz spor aktivitesi olsun, mutlaka günlük yaşamın bir parçasıdır. Hatta daha da ileri gidersek, müzik yapmak, tarih boyunca dünyanın pek çok yerinde, yürümek, nefes almak, yemek yemek kadar doğal bir faaliyettir. Bazı kültürlerde, şarkı söylememenin, insanın bacakları olmasına rağmen yürüyememesi veya dans edememesi gibi görülmektedir.

Beyinlerimiz nesnel dünya ile birlikte evrilmiş, her daim değişken koşullarla birlikte dönüşmüştür. Karşılaştığımız problemleri belli şekillerde çözmek için kullandıgımız eğilimlerimiz, düşünce kalıplarımız, duyu sistemlerimizin gelişimi hep evrimsel sürecin sonuçlarıdır. Bu gelişme ve değişim içinde, temel bir insan kabiliyeti olan “soru sormak”, evrimle de ilgili soru sormak demektir.

Peki, acaba insan evrilir ve hızla hem değişip hem de gelişirken, müzik bu değişime ne şekilde bir katkıda bulunmuştur?

Müzik, sağ ve sol beyni kapsayacak şekilde, tüm beyne etki etmektedir ve bu, çeşitli laboratuvar çalışmaları ile de kanıtlanmıştır. Kitapta da belirtildiği gibi, beyni hasar görmüş insanlarla yapılan çalışmalarda, gazete okuma yetisini kaybeden veya ceketinin düğmelerini ilikleyebilecek motor koordinasyona artık sahip olmayan ancak hala nota okuyabilen, piyano çalan insanlar olduğu görülmüştür. Levitin bu durumu, “Müzik dinlemek, yapmak ve yazmak, beynimizin şu ana kadar keşfedilmiş bütün alanlarını harekete geçirdiği gibi neredeyse sinirsel alt sistemin tamamını da etkiler” şeklinde açıklamıştır.

“Katolik kilisesi polifoni içeren müzikleri yasaklamıştı çünkü insanların Tanrı’nın birliğinden şüphe edeceğinden korkuyordu.”

Ana rahminde, amniyotik sıvı içinde dahi bir cenin, eğer yirmi haftasını doldurmuşssa, işitme sistemini tam olarak kullanabilmektedir. Çeşitli deneyler gösteriyor ki, anne karnındayken düzenli olarak (örneğin) The Beatles dinletilen bir bebek; aynı şarkı veya tarz ve tempo açısından benzer olan başka bir şarkı dinletildiğinde tepki veriyor. Lamont’un bu deneyi bize, hafızanın daha doğmadan önce kayda almaya başladığını ve doğum öncesi ve yeni doğmuş beynin anı depolayabildiğini kanıtlıyor. Bu bilgiye göre şunu söylemek mümkün, anne karnında duyulan müzik belki müzik zevkimizi belirlemez ancak etkiler.

Bu arada ufak bir not; Lamont’un bu araştırmasında- tüm şartlar eşit oldugunda- bebeklerin, yüksek tempolu olan müziği ağır olana tercih ettikleri sonucu da çıkmış.

Müzisyenlerin beyinlerinde yapılan araştırmalar da, bu becerinin edinilmesi sonrasında beyinciklerinde mikroyapısal değişiklikler olduğunu ve daha büyük olduğunu, daha da yoğun gri maddeye sahip olduklarını ortaya çıkmıştır. Beyaz madde veri iletiminden sorumlu iken, gri maddenin görevi veri işlemedir. Yani çok daha hızlı bir şekilde bilgileri birbirine bağlayarak sonuca varma yetisi kazanmaktan bahsediyoruz.

Levitin kitabında, müziğin özellikle ergenlik döneminde değiştiğini ve hatta bu dönemin bir dönüm noktası olduğunu belirtiyor. Levitin, on, on bir yaş civarının müziğe ilginin arttığı yaşlar olduğunu belirtirken, on dört yaşın ayrı bir yeri olduğunun da altını çiziyor. Yaşlı ve alzaymır hastası olan insanlarda hafızanın giderek zayıfladığını biliyoruz. Ancak bu insanlar on dört yaşında öğrendikleri bir şarkıyı gayet iyi hatırlıyorlar. Peki neden on dört yaş? Çünkü o yaşlar, kendini keşfetme dönemi olmakla birlikte, birçok duygu ile yüklü olmasıdır. Ve beynimiz, bir bilgiyi duygusal bir bileşenle birleştirdiginde kolay kolay onu unutmuyor.

“Sanatın gücü bizi birbirimize bağlaması ve hayatta olmanın, insan olmanın ne anlama geldiğine dair daha büyük gerçekliklerle ilişkiye geçirmesidir.” demiş Neil Young. Kendi kültürümüzden de birçok değerli örnek verebileceğimiz gibi, müzik ile iletişim kurabiliyor ve hatta birbirimizi anlayabiliyoruz. Bu, müziğin aklınıza bile gelmeyecek kişiler ve durumlarda bağlayıcılığını gösteriyor bize.

Bununla beraber, insanın evrimleşme yolculuğunda ses ve müzik, ona hep avantajlı bir durum sağlamış ve bugünün beyin yapısına kavuşmasında etkin rol oynamıştır.

Müziğin, insanın ana rahminde gelişmeye başladığı insan olma yolculuğunda hem fiziksel hem de psikolojik olarak ne kadar güçlü bir şekilde etkilediğini tüm bilimsel açıklamalarıyla bizlerle paylaşan Levitin’e kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim.

Kendimizi melodi ve ritme kaptırıp, beynimizin ve ruhumuzun özgür ve dingin bir şekilde dans ettiğini izleyelim. Bol müzikli günler…

Kaynak künye:

Levitin, Daniel J., Müziğin etkisindeki beyin, Çev. A. S. Çulhaoğlu, İstanbul, Pegasus Yayınları, 2006, 350 s.

Yazar: Gökçe

Okumak, dinlemek, düşünmek, gözlemlemek, denemek, paylaşmak, keyif almak, gülmek ve çoğalmak... Hayattan keyif almanın birçok yönteminden birkaçı, ancak beni tanımlayanları...Artık kırk yaşını geçtim, bu öğretici ve dol dolu yaşama dair notlar almaya başlasam iyi olur diye düşündüm :) Umarım siz de bana katılır ve daha da çoğalırız... Sevgiyle... Gökçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: